reklama

Ako by sociálne Švédsko mohlo byť inšpiráciou pre sociálnejšiu EÚ

O Švédsku, podobne ako iných škandinávskych krajinách, panuje mnoho mýtov. Švédsko má povesť úspešného sociálneho štátu, ktorý by mohol byť vzorom pre „kapitalistické“ krajiny. Ak je tak, nech sa EÚ inšpiruje jedným príkladom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Väčšina ľudí si je istá, že v Švédsku sú nepochybne dve konkrétne veci – vysoké dane a vysoké sociálne „istoty“, ktoré sú z tých daní platené. Toto údajne má byť model pre zvyšok Európy, keďže sa vo Švédsku osvedčil. Zatiaľ čo francúzsky prezident plánuje zavedenie dane z príjmu v konfiškačnej výške 75% pre bohatých a mnohé ďalšie krajiny plánujú zavedenie alebo zvýšenie daní z luxusu, a zatiaľ čo tento trend pozorne nasleduje aj náš sociálny premiér s plnou náručou istôt, Švédsko robí presný opak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švédska vláda sa rozhodla, že v čase takejto veľkej krízy je potrebné zvoliť opačnú taktiku – namiesto míňania a rozdávania peňazí za nepracovanie je potrebné dávky okresať a dane znížiť – aby zostalo ľuďom viac peňazí, čo sú tie skutočné istoty. Ako nižšie dane obhajuje švédsky minister financií Anders Borg: „Keď jednotlivci a rodiny dostanú možnosť nechať si viac z ich príjmu, ich nezávislosť a ich príležitosti riadiť vlastné životy tiež vzrastú.“ Ak by sa mal niekedy Róbert Fico, ale aj iní „sociálne cítiaci“ predstavitelia členských štátov, ako aj samotnej EÚ, usilovať o väčšie istoty pre ľudí, tieto slová by im mali byť receptom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem dane z príjmu fyzických osôb tiež Švédsko plánuje znížiť daň z príjmu právnických osôb, čo je podľa vyjadrenia vlády cesta k dosiahnutiu „plnej zamestnanosti“. Teda nie dotácie na vytváranie umelo vytvorených a nepotrebných pracovných miest, ako neustále presadzuje Európska únia – ale odstránenie bremien firmám vedie k skutočnej tvorbe pracovných miest. V záujme prilákania podnikateľov Švédsko už skôr znížilo majetkové dane a dane z luxusu.

Samozrejme, dane sú len jednou stranou mince – skutočnou daňou sú vládne výdavky, keďže tie nakoniec budú musieť byť splatené. Švédsko to však s rozväzovaním rúk podnikateľom myslí vážne – a spolu so znižovaním daní tiež znižuje svoje výdavky. Nižšie dane tak nepôjdu na úkor vyššieho dlhu, práve naopak – Švédsko plánuje mať rozpočtové prebytky, ktorými bude splácať svoj dlh – teda presný opak toho, čo dnes presadzuje väčšina členských štátov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú teda výsledky skutočných sociálnych istôt v praxi? V porovnaní s umelými istotami ohromujúce. Do roku 2016 majú vo Švédsku každoročne stúpať mzdy o takmer 4 percentá. Mimochodom, so Škandináviou, ako fungujúcim protipólom kapitalizmu to tak celkom nebola pravda ani v minulosti. Dane totižto nie sú všetko a Škandinávia popri svojich vysokých vládnych výdavkoch exceluje v iných oblastiach ekonomickej slobody, ako je napríklad podnikateľské prostredie, sloboda investovania, ochrana súkromného vlastníctva a iné. Výška daní je dôležitým, ale nie jediným faktorom, ktorý hovorí o slobode danej krajiny. Koniec koncov, najmenej slobodná krajina na svete, Severná Kórea, nemá vôbec žiadne dane. No zrejme nikto by sa ju neodvážil ukázať ako príklad kapitalistickej ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroj: Forbes - With Most Of Europe Still On Its Back, Sweden Tries Policies That Actually Work

Heritage Foundation - Country Rankings

Ak sa Vám článok páčil, prosím podporte ho na Vybrali.SME na tomto mieste. Ďakujem

Filip Vačko

Filip Vačko

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Štandardný bloger, 1,-ks Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a ekonómia

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu