Grécko krachuje, no poslanci a armáda stále žijú v luxuse

Autor: Filip Vačko | 11.2.2012 o 23:28 | (upravené 12.2.2012 o 10:48) Karma článku: 19,93 | Prečítané:  10425x

Grécko je pred krachom (už po niekoľký krát), obyvateľstvu boli zvýšené dane, nemocnice ošetrujú len urgentné prípady, doprava kolabuje, učebnice v školách stále chýbajú a štrajky sú na dennom poriadku. Zdá sa, že životný štandard sa drasticky prepadol u všetkých Grékov. Nie však pri poslancoch, armáde a zbrojárskom priemysle. Tým sa darí oveľa viac, ako ich zahraničným európskym kolegom, ktorí sa musia uskromňovať, aby mohli požičať (aj) Grécku.

 

Portál openeurope na svojom blogu píše o tom, aký príjem majú grécki poslanci:

1. Základná mzda – do výšky 8500 eur.

2. Príspevok na úhradu nákladov – 4900 eur (ako dobre, že takýto príspevok dostávajú, pracujúci v súkromnom sektore, ktorí sa im na tie platy skladajú, zrejme pri svojej  práci žiadne náklady nemajú).

3. Príspevok za účasť v parlamentných komisiách – 1200 eur (znova oprávnený príspevok. Snáď by niekto od nich nečakal, že nevyhnutné veci budú robiť za základnú mzdu. Znova by som rád videl, koľko pracujúcich v súkromnom sektore má príplatky za to, že vykonáva v práci základné pracovné činnosti.)

4. Príspevok na ubytovanie – 1000 eur (pracovníci v súkromnom sektore takéto príplatky dostávajú len veľmi výnimočne, od nich sa zrejme nečaká, že by mohli niekde bývať).

5.Príspevok na spravovanie kancelárie – 1800 eur (skutočne ma nenapadá, ako by mohli pri svojej bežnej činnosti každý mesiac na správu kancelárie minúť toľko peňazí. Jedine ak by každá kancelária bola 24/7 osvetlená, vykurovaná a presklená, aby ich mohli občania pri úpornej práci sledovať. A kancelária by zrejme mala mať veľkosť minimálne telocvične).

6.Doprava zadarmo (Snáď by niekto nečakal, že by si z tej almužny mali platiť dopravu sami a živoriť)

 

Každý z 300 poslancov sa teda každý mesiac môže dostať až k 17 400 eurám.

 

Poslanci sa ročne môžu dostať „len“ k menej ako 63 miliónom eur. No do armády investujú Gréci o pár rádov vyššie sumy, citujem z tohto článku.

„Grécka armáda nakupuje vo veľkom – 60 stíhačiek za 3,9 miliardy eur, francúzske fregaty za 4 miliardy alebo hliadkové člny za 400 miliónov eur. Toto všetko potrebuje grécka armáda pre svoju modernizáciu. Tiež jej chýba munícia do tanku Leopard a vymenené budú dva americké vrtuľníky Apache. Nesmieme zabudnúť na nemecké ponorky za dve miliardy eur.

Vyhýbanie sa úsporám v armáde má tiež svojich víťazov, v tomto prípade je to hlavne Nemecko. Gréci sú najväčšími nákupcami nemeckých zbraní. Podľa jedného nemenovaného zdroja, v prípade, že Grécko dostane v marci novú tranžu úveru vo výške 80 miliárd eur, bude to príležitosť na uzatvorenie nových zmlúv na nákup zbraní.“


Nesmieme zabudnúť, že Grécko má už dnes v pomere k počtu obyvateľov najväčšiu armádu v Európe. Načo si teda v týchto časoch kupuje ďalšiu drahú vojenskú techniku? Obáva sa snáď hnevu obyvateľstva, keď raz podporujúcim krajinám dôjde trpezlivosť a už mu nepošlú ďalšie peniaze?

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike.

KOMENTÁRE

Voľby vo Francúzsku. Čo vlastne prospeje ľuďom?

Napäté voľby zakrývali podstatnejšiu tému.


Už ste čítali?