reklama

Aké neprekvapivé - Grécko zrejme predsa dostane ďalšiu pomoc

Odysea zrejme bude pokračovať a Grécko pravdepodobne dostane ďalšiu pomoc. Napriek tomu, že túto možnosť ešte donedávna európski lídri odmietali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prvé vážne varovanie zo strany európskych lídrov Grécko dostalo po neúspešných májových voľbách. Aj keď sa dovtedy zaprisahávali, že bankrot, resp. vylúčenie Grécka z eurozóny je nemožný, v priebehu veľmi krátkeho času svoj postoj zmenili o 180 stupňov a akoby podľa jednotného manuálu začali hovoriť o tejto možnosti. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že v prípade nedodržiavania pravidiel Grécko bude musieť odísť, čo potvrdil aj eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Ten povedal, že EÚ by dnes bola voči takémuto kroku odolnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je celkom jasné, čo tým myslel, keďže pravdou je presný opak - európske „záchranné" programy v skutočnosti dosiahli jediné - presunuli dlhy Grécka z bánk na plecia daňových poplatníkov, takže jediný, kto je dnes odolnejší voči gréckemu bankrotu, sú banky. Vystúpenie Grécka z eurozóny medzi inými pripustili aj člen Rady guvernérov ECB Patrick Honohan, nemecký minister financií Schäuble, guvernér belgickej centrálnej banky Luc Coene, tajomník ministerstva podnikania Veľkej Británie Vince Cable a aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý dokonca veril, že by tento krok eurozónu posilnil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už o pár dní neskôr však bolo všetko inak - inštrukcie „bruselského manuálu" sa zmenili a spolu s nimi aj rétorika. Najmocnejšia žena na svete a súčasne nemecká kancelárka Angela Merkelová, hrdinsky ukázala, že ona veru dokáže do bezodnej jamy naliať aj viac peňazí, keď povedala - „Som rozhodnutá a odhodlaná udržať Grécko v eurozóne". Grécku mal pomôcť úplne nový, ešte nikdy neodskúšaný recept - „stimuly pre rast", čiže ďalšie peniaze. Grécko by zrejme potrebovalo niečo na podobu Marshallového plánu, to by mu určite pomohlo naštartovať rast a dostať sa z dlhov. Keď to nedokázalo prvých 115 Marshallových plánov (peniaze v takejto výške dostalo Grécko od EÚ), musel by v tom byť čert, aby zlyhal aj ten stošestnásty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V lete sa však Grécko znova začalo približovať k bankrotu a európski lídri znova dostali strach. Pokojne tak začali tvrdiť presný opak toho, na čo ešte krátko pred tým nedali dopustiť. Pre Merkelovú už zrazu poskytnutie tretieho balíčka nebolo mysliteľné a podobne sa vyjadril aj jej kolega Philipp Rösler, ktorý je nemeckým ministrom hospodárstva. Ďalšiu pomoc Grécku odmietol aj Medzinárodný menový fond, bez ktorého by pomoc neposkytli ani niektoré krajiny EÚ, ako napríklad Fínsko a Holandsko.

No dnes to vyzerá tak, že Grécko nakoniec predsa dostane peniaze. Potrebu ďalších peňazí pre Grécko potvrdil samotný Medzinárodný menový fond. Pred dnešným neformálnym stretnutím ministrov financií ohľadom Cypru a Grécka možnosť ďalšej pomoci pre Grécko pripustil aj holandský minister financií Jan Kees De Jager, ktorý povedal, že Grécko by mohlo dostať ďalší čas, no nie ďalšie peniaze. Toto je však samozrejme len zastieranie, keďže čas znamená peniaze a v prípade Grécka to platí doslovne - európski daňovníci by tak týmto krokom stratili, no toto riešenie je politicky prijateľnejšie, ako priame poskytnutie finančnej pomoci, aj keby to mohlo mať na daňovníkov v závislosti od jej výšky rovnaký dopad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako to všetko berie Grécko? To si zo svojho zachraňovania ťažkú hlavu nerobí. Na jednej strane síce ponížene prosí o ďalšiu a ďalšiu pomoc, no v skutočnosti sa za chrbtom svojim „záchrancom" drzo vysmieva do tváre - z 300 podmienok záchrannej pomoci Grécko nesplnilo až 210. Prečo by však aj nejaké podmienky malo plniť, keď nakoniec po povinnom strašení a vyhrážkach dostane pomoc tak či tak. Jediným reálnym riešením gréckeho problému tak je a vždy aj bol bankrot. Ako píše Luigi Zingales, profesor na Univerzite podnikania a financií Roberta C. McCormack v Chicagu, ak by Grécko zbankrotovalo už v roku 2010, dnes by už mohlo mať ekonomiku v dobrom stave. A európski občania plnšie peňaženky.

------------------

Ak sa Vám blog páčil, prosím podporte ho na Vybrali.SME na tomto mieste. Ďakujem

Filip Vačko

Filip Vačko

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Štandardný bloger, 1,-ks Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a ekonómia

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu